Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                          

Rozmowa z piramidami analiza i interpretacja

© - artykuł chroniony prawem autorskim - zasady korzystania

Piramida CHeopsa
Piramida CHeopsa


Wyłącz reklamy na

miesiącrokPolub nas na Facebooku:


Udostępnij artykuł:
Piramidy były miejscem pochówku bogatych Egipcjan. Schronienie to gwarantowało im spoczynek w dobrym stanie, gwarantowały szacunek i poważanie w społeczeństwie.
W utworze podmiot liryczny nawiązuje do niewoli Polski oraz do walk o wolną Polskę. Piramidy stanowią symbol dawnej świetności i potęgi. Mają one być schronieniem dla uczuć narodowowyzwoleńczych Polaków,
Naszą zemstę w tym bułacie
Pogrześć i nabalsamować(...)
dla niezliczonych polskich łez oraz dla całego narodu polskiego.
- klp.pl bez reklam, 30 dni tylko 1,23 zł. Zamów teraz!

Być może autor chciał, aby Polska - choć wówczas zniewolona, jakby nieżywa, leżąc w piramidach, po latach odżyła i z mocą zmartwychwstała. Jego intencją mogło być także, aby piramidy były skarbcem łez, ofiar, swoistym sanktuarium wojny.

W ostatniej, piątej zwrotce, podmiot liryczny chce, ażeby także jego duch złożony został w trumnie. Jednak piramidy - głos przeszłości - nie pozwalają na to, bowiem poeta winien podtrzymywać ducha narodu, dzięki któremu naród nigdy nie zginie:
A dla ducha trumn nie mamy.
Cała ostatnia strofa zawiera optymistyczny finał, który daje nadzieję. Piramidy odpowiadają podmiotowi lirycznemu, że jego naród jest nieśmiertelny, zatem pozwala myśleć, że nawet niewola nie może go zniszczyć:
Piramidy, czy została
Jeszcze jaka trumna głucha,
Gdziebym złożył mego ducha,
Ażby Polska zmartwychwstała?
- Cierp, a pracuj! I bądź dzielny,
Bo twój naród nieśmiertelny!
My umarłych tylko znamy,
A dla ducha trumn nie mamy.
Autor zastosował w utworze personifikację - piramidy stały się równoprawnym uczestnikiem dialogu. Podmiot liryczny zadaje im szereg pytań, na które one krótko, lecz rzeczowo odpowiadają.

PERSONIFIKACJA - jak podaje słownik terminów literackich, jest to uosobienie, przedstawienie przedmiotów, zjawisk lub idei abstrakcyjnych jako osób działających i mówiących. Należy ona do stylu retorycznego, w którym stała się środkiem konwencjonalnym.
Rozpowszechniona była w poezji staropolskiej (np. personifikacja śmierci w Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią).

Granice między personifikacją a antropomorfizacją nie są ostre, czasami przedmiot, zjawisko, czy też idea mogą zostać wyposażone w pewne właściwości psychiczne przynależne osobom, choć nie dochodzi do ich przedstawienia jako postaci wyposażonych w cechy fizyczne.
Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Rozmowa z piramidami analiza i interpretacja  • Rozmowa z piramidami analiza i interpretacja - Andrzej ()
    Według mnie, Slowacki polemizuje w tym wierszu z mesjanistycznym poglądem Mickiewicza. W kolejnych strofach pyta, czy można pogrzebać rozpacz, zemstę, łzy i chęć do walki w grobie. Wg. autora mesjanizm odbierał ludziom chęć do walki, bo i tak mieli zginąć. Tymczasem dla ludzi ducha, wojowników, nie ma miejsca w grobie, jak pisze Słowacki w ostatniej strofie. Oni nie mogą spocząć i popaść w beznadziejną rozpacz dopóki nie wyzwolą ojczyzny.


  • Rozmowa z piramidami analiza i interpretacja - Anabała (tomaszowo {at} o2.pl)
    Według mnie autor wyraźnie polemizuje tutaj z mesjanistyczną koncepcją Mickiewicza. Jesteśmy w pełni uprawnieni do takiej interpretacji, ponieważ już w "Kordianie" Słowacki nie godzi się na bierną rozpacz, ale namawia do walki. Także tutaj, autor pyta czy można męczenników, uczucie zemsty, łzy i rozpacz narodu pogrzebać. Ostatecznie Słowacki dochodzi do wniosku, że mesjanizm jest ideologią trupów i tych, którzy się już poddali. Po co mają walczyć, skoro i tak muszą zginąć. Jego pytanie w końcowej strofie oznacza, że dla ducha prawdziwego wojownika nie ma miejsca w grobie (piramidzie). Nie może on spocząć, dopóki jego naród nie zostanie wyzwolony. Nie wiem czy to trafna interpretacja, ale tak to odebrałem po przeczytaniu tego wiersza ;)


  • Rozmowa z piramidami analiza i interpretacja - ola ()
    siuper interpretacja dziekuje:)
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Juliusz Słowacki - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies