Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Życiorys Juliusza Słowackiego

Słowacki Juliusz (1809-1849), polski poeta, dramatopisarz. Jeden z najwybitniejszych twórców romantycznych, nazywany - obok A. Mickiewicza i Z. Krasińskiego - "wieszczem".

Życie
1825-1828 studiował prawo na Uniwersytecie Wileńskim. W 1829 wyjechał do Warszawy i podjął pracę jako aplikant w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. 1831 zatrudniony w Biurze Dyplomatycznym Rządu Narodowego, wyjechał do Drezna, skąd udał się jako kurier dyplomatyczny do Londynu i Paryża, gdzie osiadł po zakończeniu misji.

1832-1836 przebywał w Genewie, co miało wpływ na jego twórczoć, np. poemat miłosny W Szwajcarii (wydany 1839). W 1836 odbył podróż do Włoch, skąd wyruszył do Grecji, Egiptu i Palestyny (Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu, 1836-1839, wydanie pomiertne w całoci 1866). W 1838 powrócił do Paryża. Poeta zmarł na gruźlicę i został pochowany na cmentarzu Montmartre. W 1927 roku jego prochy przewieziono do kraju i złożono obok Mickiewicza w krypcie na Wawelu.

Twórczość
Debiutował anonimowo 1830 w Melitele powiecią poetycką Hugo. W 1832 opublikował tomy 1-2 Poezji, gdzie znalazły się powieci poetyckie: Żmija, Jan Bielecki, Hugo, Mnich, Arab, tragedie Mindowe oraz Maria Stuart. Tom 3 (1833) zawierał m.in.: powieć poetycką Lambro, poemat Godzina myli i liryki pisane w czasie powstania listopadowego.

Do wielkich dramatów Słowackiego zaliczają się: Kordian (1834), Horsztyński (1835, wydanie pomiertne 1866), Balladyna (1839), Fantazy (wydany 1866), Mazepa i Lilla Weneda (1840), Ksiądz Marek (1843), Sen srebrny Salomei (1844), Zawisza Czarny (1844-1845, wydany 1908), Samuel Zborowski (powstał zapewne 1845, wydanie całoci 1903), parafraza Księcia niezłomnego P. Calderona (1844).

Poematy: Anhelli (1838), Poema Piasta Dantyszka herbu Leliwa o piekle (wydane anonimowo 1839), Ojciec zadżumionych i Wacław zostały wydane wraz z poematem W Szwajcarii pt. Trzy poema (1839). Nie ukończony poemat dygresyjny Beniowski (pień 1-5, 1841, pień 6-10 w tomie 2 Pism pomiertnych, 1866).

Poglądy filozoficzne, formułowane szczególnie w ostatnich latach życia pod wpływem myli A. Towiańskiego, wyraził Słowacki m.in. w traktacie poetyckim Genezis z Ducha (1844, wydany pomiertnie 1871), we fragmentach pisanych w latach 1845-1846, ułożonych później przez badaczy w tzw. Poemat filozoficzny oraz w eposie historiozoficznym Król-Duch (powstanie 1845-1849, rapsod 1 wydany 1847) i w Odpowiedzi na Psalmy przyszłości (1848).

strona:   - 1 -  - 2 - 
Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Życiorys Juliusza Słowackiego • Życiorys Juliusza Słowackiego - Majka ()
  To co że mało informacji? Ważne że są, bo gdyby było ich dużo nikomu by się nie chciało tego czytać. Moim zdaniem jest dobrze chociaż rzeczywiście mam więcej potrzebnych informacji z innych stron ;p


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - Gosia ()
  Jaki bezsens.. Chyba wiadomo, że najpierw człowiek się rodzi, a potem umiera, więc po co to umieszczać. Poprzez myślnik przedstawione są lata w których żył.


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - milena (milenkag2 {at} poczta.onet.pl)
  taka mala dygresja, cytuje: "Życiorys Juliusza Słowackiego - basia (babsi14 {at} tlen.pl) papisia -pewnie blondynka... pierwszy wers,dwie daty w nawiasie,data urodzenia i data kiedy zmarł....aha i jeszcze coś :on się nie urodziła,on sie urodził" a jak blondynka to co? ze glupia? dlaczego ludzie sa tak beznadziejni i posluguja sie idiotycznymi stereotypami... a co do zyciorysu moze byc.


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - KitKat ()
  Życiorys nie musi być pisany przez samego siebie, jeżeli informacje w nim umieszczone są precyzyjne i prawdziwe. Taki życiorys napisany przez samego siebie to autobiografia.


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - Iza ()
  Ludzie kurde jak cos nie pasuje to wara! nikt wam nie kaze z tego korzystac. ktos sie narobił i gratuluje stronka baardzo fajna notka o Słowackim tez:D ( nie denerwowac z głupimi komentarzami jak umiecie zrobcie lepiej)


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - Ania (brak)
  to nie jest życiory tylko biografia, bo życiorys to opis zycia napisany przez samego siebie, a tego chyba Słowacki nie pisał? mało istotynych informajci


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - basia (babsi14 {at} tlen.pl)
  papisia -pewnie blondynka... pierwszy wers,dwie daty w nawiasie,data urodzenia i data kiedy zmarł....aha i jeszcze coś :on się nie urodziła,on sie urodził


 • Słowacki - Papisiaa (patka384 {at} wp.pl)
  Więc tak notki są bardzo fajne lecz,nie wiem w końcu w którym on się urodziła w którym zmarł ;) Mogła/łeś byś dać jakiź znak...ale spox NarQaa...pozdro for all


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - Agata (glunia94 {at} vp.pl)
  Bardzo interesująca stronka. Pomogła mi ona w m.in zrobieniu zadania z j.polskiego :-) I w ogóle jest tu wiele interesujących informacji o Juliuszu S. Pozdrawiam czytających :-)


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - Julcia (sylwiak {at} onet.pl)
  zarąbista notka...wielkie dzieki ,tego mi było trzeba...nie za dużo nie za mało w sam raz...dzieki...;P


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - adam (ibm44 {at} wp.pl)
  Interwsujący życiorys.Same najważniejsze informacje


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - Tomek ()
  Ta notatka była naprawde excytująca i przeczytałem ją z zapartym tchem


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - karolina (kara11 {at} vp.pl)
  jest super steszczone i warzne informacje


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - aa ()
  strona o Slowackim a taki zyciorys ze w encyklopedi z 88 mam wiecej! WSTYD!


 • Życiorys Juliusza Słowackiego - stefan (brak)
  bardzo ciekawe acz kolwiek malo informacji
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Juliusz Słowacki - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies