Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                          

Rozłączenie - analiza i interpretacja

Wiersz pt. Rozłączenie został napisany 20 lipca 1835 roku w Szwajcarii. Początkowo uważano, że adresatką wiersza jest Maria Wodzińska, przyjaciółka Słowackiego. Później zwrócono uwagę na to, że treść wiersza nie zupełnie odpowiada takiej interpretacji. Ma on charakter intymnego wyznania i jest formą listu, który podmiot liryczny pisze do ukochanej osoby. Słowa, które wypowiada liryczne "ja" świadczą o tym, że zna on bardzo dobrze adresata swoich rozmyślań:
„Wiem, kiedy płaczesz w cichej komnacie zamknięta;
Wiem, o jakiej godzinie wraca bólu fala, ...”
W ten sposób wysunięto nową interpretację, która ustalała jako adresatkę wiersza matkę poety. Osoba mówiąca w wierszu przebywa z dala od ojczystego kraju, jest pogrążona w smutku, wraca wyobraźnią do dobrze znanych mu stron, wspomina szczególnie mu bliską osobę podczas wykonywania codziennych zajęć. Jednak adresatka nie ma takiej możliwości:
„Ale ty próżno będziesz krajobrazy tworzyć,...”.
Pejzaż otaczający ukochaną osobę jest zamazany i mglisty. Patrzymy na niego przez pryzmat:
„Wiem, gdzie malować myślą twe oczy i postać
Między jakimi drzewy szukać białej szaty.”
Miejsce pobytu podmiotu zostało zobrazowane w sposób wyrazisty. Odległość pomiędzy nimi powoduje ogromną tęsknotę i nie pozwala im o sobie zapomnieć. Poeta stosuje wyszukane metafory: („włosem deszczu skałom wieńczyć głowę”) oraz epitety („gołąb smutku”). Symbol gwiazdy będący raz adresatką, raz jej stróżem, sprawia, że wiersz jest bardzo ciekawy. Dużą rolę pomiędzy światem autora, a światem jego ukochanej matki odgrywa anafora. W zwrotkach dotyczących adresatki Słowacki pięciokrotnie powtórzył słowo „wiem”.
W ostatniej zwrotce wiersza podmiot liryczny wyraża przekonanie o niemożliwości spotkania dwojga rozłączonych. Żali się, że ich rozstanie będzie wieczne: „Lecz choć się nigdy, nigdzie połączyć nie mamy,...” Każda strofa przesycona jest bólem spowodowanym rozłąką i brakiem nadziei na spotkanie. Ale chodź rozłączeni jedno o drugim pamięta.

Kształt artystyczny
Utwór ten stanowi intymny monolog podmiotu lirycznego mający formę listu („biały gołąb smutku<...>nosi ciągłe wieści”). Ma on kształt bezpośredniego zwrotu do adresata, występują w nim formy gramatyczne czasowników i zaimków w pierwszej i drugiej osobie („wiesz”, „ty”, „mi”, „płaczesz”). Taka sytuacja w wierszu nadaje mu charakter osobisty i wprowadza intymną atmosferę, w której poruszana jest sfera uczuć.

strona:   - 1 -  - 2 - Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Rozłączenie - analiza i interpretacja • Rozłączenie - analiza i interpretacja - Dela (naturalna9 {at} interia.pl)
  Interpretacje są 3, pierwsza to miłość do kobiety, druga do matki, a trzecia do ojczyzny, przecież Słowacki tak jak wielu innych artystów epoki romantyzmu pisało na emigracji. :)


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - Klaudia ()
  Moniko, nie zapominaj że Słowacki, mimo licznych romansów i miłostek, tak naprawdę w swoim życiu kochał tylko jedną osobę, w łaśnie matkę. Jeśli nie wierzysz, ze można się tak do niej zwracać, odsyłąm cię do lektury listów Juliusza do matki


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - adam (klerykomega1 {at} interia.pl)
  i jeszcze z jednego powodu adresatem może być matka Słowackiego - on nigdy nie była w szwajcarii Słowacki mówi "nie wiesz..." opisuje tamtejszy krajobraz. Maria Wodzińska była tam w "nad lemańskiej" kraine więc niepotrzebował takich opisów:) ale ogólenie to super":P


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - Mała ()
  Do Monika " niebo zwalić i połozyć".. ten wers akurat nie jest o miłości tylko o istocie wirtuozerii słowa i konwencji kreacjonizmu oraz możliwości panowania twórcy nad tekstem.:)


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - kuba b. ()
  do Moniki: adresatem może być matka ze względu na to że Słowacki był z nią bardzo zżyty, po prostu kochał ją najbardziej na świecie. Był wychowywany razem z siostrami bez ojca przez co był do tego nieco zniewieściały:) Tęsknił i tyle:)


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - Justyś (vanilka157 {at} wp.pl)
  dobra praca,zachowana poprawność językowa,są użyte cytaty,ale chyba użyta została nadinterpretacja nie wiemy bowiem czy utwór został skierwany do matki bo jest bardzo uczuciowy,liryczny i osobisty,charakteryzuje go głębiokie uczucie w ówczesnym romantyżmie które mogło tyczyć się niespewłnionej miłości.Skąd informacje ze utwór skierowany jest do matki Słowackiego?


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - hawaj (rtsmc {at} pino.pl)
  Monika: Dlatego że Słowacki nie posiadał dziewczyny z która go tak wiele łączyło, mógł to napisać tylko do osoby bliskiej.Gdy zamykał i otwierał oczy widział przez kilkanaśćie lat swoją matke której jak później możesz przeczytać w "Testament mój" dziękuje za dobre wychowanie.


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - Anonim ()
  Moja interpretacja tego wiersza jest troszke inna.. mysle bowiem, ze adresatką nie moze byc matka, gdyz wyznania sa zbyt osobiste i intymne. Napewno chodzi tu o bardzo bliska jego sercu osobe - matka?? - "zamilkniemy na chwile..." bardziej mi sie tu kojarzy smierc tej bliskiej osoby ale oczywiscie to taka osobista interpretacja ;) - "a Ty wiecznie zagaslas..." a ten golab nie musi koniecznie oznaczac "materialnych" listow


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - Maciek (stocznia7 {at} o2.pl)
  Monika! każdy ma prawo do własnej interpretacji ,ale myślę , że tu chodzi o matkę. Słowacki będąc w Paryżu spotykał sie z niechęcią ludzi spowodowaną złą opinią jego ojca ("wiem jaka ci rozmowa ludzi łzę wyciska"). Myślę , że tą sytuację przywołał.


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - Monika (kosmitka {at} amorki.pl)
  Heh no ten wiersz jest śliczny ;) ma w sobie tyle ciepła i uczucia. Bardzo mi sie podoba. Szczególnie ze dzięki niemu wygrałam konkurs o Słowackim. Stronka też jest super ;) Opracowania, streszczenia, interpretacje bardzo sie przydają.


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - Monika (mariolka188 {at} tlen.pl)
  A jak dla mnie choc ten wiersz wszędzie interpretują że jest do matki podmiotu lirycznego to ja wogóle się z tym nie zgadzam. Według mnie jest do ukochanej osoby którą zostawił w ojczytsym kraju bo jak można pisać do mamy "malować myślą Twe oczy " , czy też " niebo zwalić i połozyć" tak pisza ludzie zakochani ... a nie syn do matki ;/


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - Gosia ()
  to jedyna dogłębna analiza jaką udało mni się znaleźć, dzięki


 • Rozłączenie - analiza i interpretacja - natalia (nacia22 {at} vp.pl)
  DZięki kto to napisał uratował mi życie
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Juliusz Słowacki - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies