Testament mój - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Interpretacja

Wiersz ten powstał na przełomie 1839 i 1840r. w Paryżu. Był poetyckim wyrazem nastroju Juliusza Słowackiego jaki towarzyszył mu w środowisku emigracyjnym.

Podmiot liryczny (wypowiadający się w 1 os.l.poj. ), który utożsamiać można z samym poetą, dokonuje podsumowania swojego życia i twórczości artystycznej. Monolog, który wypowiada, skierowany jest do jego przyjaciół, a także do współczesnego mu pokolenia romantyków. Spadkobiercami poety są również przyszłe pokolenia, które przejmą poezję wieszcza - czyli my. Utwór ten ma swoich adresatów, mimo iż sam Słowacki nie pozostawił prawdziwego dziedzica swego nazwiska i lutni:
Nie zostawiłem tutaj żadnego dziedzica ani dla mojej lutni, ani dla imienia.
Majątek, który pozostawił po sobie Słowacki, to nie pieniądze i kosztowności, lecz testament poetycki, który prezentuje zbiór myśli, uczuć i dorobek twórczy poety.

W wierszu przeplatają się dwa wątki treściowe: osobisty i patriotyczny. Podmiot liryczny przedstawia nakazy, które pragnie, aby wypełniali po jego śmierci potomni. Na swój temat mówi Słowacki z goryczą, zaś jego wypowiedź pełna jest rezygnacji. Dotkliwie odczuwa swoją samotność i niezrozumienie jego poezji przez współczesnych. Mimo iż nie zaznał zrozumienia za życia, nie pragnie pochwał ani wielkich nagród. Widzi siebie jako sternika na walczącym okręcie, w całości jest mu oddany i gotów zginąć razem z nim.

Podmiot liryczny wyjaśnia, iż zawsze pragnął dobra ojczyzny. Wiernie służył narodowi i ludziom, mimo poczucia osamotnienia:
Żem dla ojczyzny sterał moje lata młode.
Ogromnie cenił przyjaźń tych, którzy go rozumieli i cenili. O nim samym mówi jego postawa - fakt, że zgodził się spełnić rolę wieszcza bez sławy i pochwał. Odchodząc, nie prosi swoich przyjaciół o łzy na jego pogrzebie. Jedyną prywatną prośbą, którą odnajdujemy w wierszu, jest apel, by jego ciało zostało po śmierci spalone w aloesie i oddane jego matce:
Niech przyjaciele moi w nocy się zgromadzą
I biedne moje serce spalą w aloesie,
I tej, która mi dała to serce, oddadzą-
Aloes był symbolem pamięci i trwałości uczucia. Poeta pragnie ponadto, by jego przyjaciele dalej walczyli, w razie potrzeby stanęli na czele narodu i oddali swe życie, aby byli „kamieniami rzucanymi na szaniec”.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Sowiński w okopach Woli - analiza i interpretacja
2  Rozłączenie - analiza i interpretacja
3  Beniowski - omówienieKomentarze
artykuł / utwór: Testament mój - analiza i interpretacja


 • Jak to dobrze,ze istnieja takie stronki bo inaczej sama musialabym sie nad tym meczyc a tak to moge skupic sie na innym zadaniu :) zawsze to jakos szybciej :) dzieki wielkie =]
  Ivonka ()

 • tekst opracowany bardzio dokladnie zgadzam sie z opinia Kamili brakuje budowy wiersza rymow itd jak dla mnie to brakuje jeszcze rozumień roznych metafor oraz porownań Dziekuje
  magda (bat89 {at} nt.buziaczek.pl)

 • Moim zdaniem ta strona jest mistrzostwem... ponieważ pomijając miłą dla oka szate graficzną; ma to co mieć powinna. Zawsze z niej korzystam w razie potrzeby :) Bużka dla Autroa :)
  Neira ()

 • myszka 28_29 to chyba nie jest na humanie - "przeżutnią" , "wielokropką" -OM się pisze!!! a co do interpretacji - to jest ok, wystarczy żeby się wspomóc, a i tak w moim przypadku muszę pisać sama, bo tyle, co tu jest to połowa z tego, co potrzebuję
  Asia ()

 • zbudowany stroficznie, rymy krzyżowe, rytmika wiersza utrzymana dzięki przeżutnią( dzięki wielokropką) "niepłakana trumna"- neologizm twórczy "serce moje dumne"- personifikacja
  myszka_2829 (myszka_2829 {at} wp.pl)

 • Do teraz nie moge wyjsc z podziwu, ze powstała taka stronka:) jest naprawde dobra analizy sa bardzo szczegołowe i na temat oraz fakt ze to wszystko jest za darmo naprawde mi sie podoba...pozdrawiam serdecznie i zycze powdzenia:)
  kAROLINKA (karolina878_18 {at} o2.pl)

 • Bardzo fajne pracowanie:)przydała by sie jeszcze budowa wiersza tj. rymy i te inne pierdólki ale ogólnie interpretacja jest bardzo dobra
  Kamila ()

 • Dzięki za to bo bardzo mi się to przyda na odpowiedz ustną !!! :))
  Michał ()


Tagi: