Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jak podaje słownik terminów literackich, hymn jest to pieśń błagalna lub narracyjna, zawierająca pochwałę bóstwa, legendarnych bohaterów, upersonifikowanych zjawisk lub idei, utrzymana w stylu wzniosłym, na ogół rozwijająca się według schematu przemówienia, poczynając od apostroficznego zwrotu (apostrofy) na początku. Autorzy hymnów często przemawiają w imieniu pewnej zbiorowości, snują rozważania moralne, niekiedy wyznania osobiste.

Źródłem tradycji hymnu były pieśni obrzędowe starożytnej Grecji. Był on jedną z głównych form poezji kościelnej średniowiecza, natomiast w renesansie wyrażano w hymnach uczucia osobiste, w okresie oświecenia zaś - prezentowano tematy patriotyczne. W okresie Młodej Polski hymn stał się środkiem wyrażenia wielkich problemów metafizycznych.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Życiorys Juliusza Słowackiego
2  Testament mój - analiza i interpretacja
3  Rozmowa z piramidami - genezaKomentarze: Co to jest hymn?

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-12 16:06:11

Hymn jest to uroczysta pieśń pochwalna lub świąteczna, pierwotnie sławiąca bóstwo, później także bohaterów i ich czyny oraz wielkie idee. Hymn narodowy/państwowy jest pieśnią patriotyczną o zasięgu ogólnokrajowym, stanowiąca odbicie i uzewnętrznienie poczucia wspólnoty i odrębności narodowej, wyrażająca uczucia zbiorowe wobec symboli, tradycji i instytucji danego narodu.


2018-12-02 14:55:52

To, co zamieszcza ta strona, niezmiernie przydaje się w nauce, szczególnie gdy nie ma sie czasu szukac znaczenia danego słowa w książkach.


2018-11-24 18:50:06

A po co są słowniki ortograficzne? Ja znam ortografię, ale ty widocznie nie, bo prostego słówka "każdy" nie umiesz napisać poprawnie. I idąc tą drogą, skoro słowniki nie byłyby potrzebne, zapewne nieraz dostałbyś ochrzan za błędy a nie nauczyłbyś się pisać poprawnie.


2018-11-24 15:08:44

Anonim jesteś frajerem, naucz się pisać a potem gadaj kto jest Polakiem a kto nie, osądzasz innych a sam nie potrafisz pisać po Polsku i sam pewnie nie wiesz co to jest hymn -,-


2018-11-20 19:54:29

ej anonim to mi cb żal jesteś śmieciem i nie pozwalsz się nikomu zapytać o cos co go nurtuje a jeżeli pisalo to dziecko z 1 klasy to co o.O weź czasem pomyśl
Streszczenia książek
Tagi: