Co to jest hymn? - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jak podaje słownik terminów literackich, hymn jest to pieśń błagalna lub narracyjna, zawierająca pochwałę bóstwa, legendarnych bohaterów, upersonifikowanych zjawisk lub idei, utrzymana w stylu wzniosłym, na ogół rozwijająca się według schematu przemówienia, poczynając od apostroficznego zwrotu (apostrofy) na początku. Autorzy hymnów często przemawiają w imieniu pewnej zbiorowości, snują rozważania moralne, niekiedy wyznania osobiste.

Źródłem tradycji hymnu były pieśni obrzędowe starożytnej Grecji. Był on jedną z głównych form poezji kościelnej średniowiecza, natomiast w renesansie wyrażano w hymnach uczucia osobiste, w okresie oświecenia zaś - prezentowano tematy patriotyczne. W okresie Młodej Polski hymn stał się środkiem wyrażenia wielkich problemów metafizycznych.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Życiorys Juliusza Słowackiego
2  Testament mój - analiza i interpretacja
3  Rozmowa z piramidami - genezaKomentarze: Co to jest hymn?

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-14 19:20:04

To, co zamieszcza ta strona, niezmiernie przydaje się w nauce, szczególnie gdy nie ma sie czasu szukac znaczenia danego słowa w książkach.


2012-04-12 07:28:20

A po co są słowniki ortograficzne? Ja znam ortografię, ale ty widocznie nie, bo prostego słówka "każdy" nie umiesz napisać poprawnie. I idąc tą drogą, skoro słowniki nie byłyby potrzebne, zapewne nieraz dostałbyś ochrzan za błędy a nie nauczyłbyś się pisać poprawnie.


2012-04-03 19:51:03

Anonim jesteś frajerem, naucz się pisać a potem gadaj kto jest Polakiem a kto nie, osądzasz innych a sam nie potrafisz pisać po Polsku i sam pewnie nie wiesz co to jest hymn -,-


2011-09-27 18:06:59

ej anonim to mi cb żal jesteś śmieciem i nie pozwalsz się nikomu zapytać o cos co go nurtuje a jeżeli pisalo to dziecko z 1 klasy to co o.O weź czasem pomyśl


2011-03-15 19:49:34

ja wiem co to jest "Hymn" i w ogóle to poco jest ta strona?Kkarzdy polak powinien to wiedzieć chyba ,że jest tobą bo tu wchodzisz to znaczy, że nie wiesz!!!!!żal mi cb!!!!Tak właśnie ciebie!!!!!
Streszczenia książek
Tagi: