Rozłączenie - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ważną cechą jest dynamizacja obrazu. W opisie dominują słowa oznaczające ruch, czynność. Obraz, jaki rysuje się przed naszymi oczami, nie jest obrazem obiektywnym. Wyraźna jest subiektywizacja, gdyż obraz widzimy takim, jakim widzi go podmiot liryczny, patrzący przez pryzmat swoich wewnętrznych uczuć.

Wśród środków stylistycznych, które zostały użyte w utworze, na uwagę zasługuje metaforyczność opisu. Właśnie wyszukane metafory wzmacniają siłę wyrazu („niebo zwalić i położyć”, „malować myślą twe oczy”). Ponadto wyróżnić możemy epitety („łza różowa”, „biednym tułaczem”), porównania („Tyś mi widna jak gwiazda”), anafora („Wiem, o jakiej godzinie wraca bolu fala, Wiem, jaka ci rozmowa ludzi łzę wyciska”). W utworze występują także rymy (dostać - postać, perełka - światełka).

Tworzy go osiem zwrotek, z których każda ma cztery wersy. Każdy wers natomiast ma po trzynaście sylab. Pierwsze trzy strofy zawierają pięciokrotne anaforyczne powtórzenie słowa „wiem”. Następne strofy powiązane są z poprzednimi przez przeciwstawienie: „wiem”-„ale ty nie wiesz”. Słowo „gwiazda” zostało w tekście użyte kilkakrotnie. Słowo to oznacza stróża kobiety i ją samą, rozszerza zatem znaczenie całego tekstu.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Życiorys Juliusza Słowackiego
2  Rozmowa z piramidami - geneza
3  Smutno mi, Boże! - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Rozłączenie - analiza i interpretacja


 • Interpretacje są 3, pierwsza to miłość do kobiety, druga do matki, a trzecia do ojczyzny, przecież Słowacki tak jak wielu innych artystów epoki romantyzmu pisało na emigracji. :)
  Dela (naturalna9 {at} interia.pl)

 • Moniko, nie zapominaj że Słowacki, mimo licznych romansów i miłostek, tak naprawdę w swoim życiu kochał tylko jedną osobę, w łaśnie matkę. Jeśli nie wierzysz, ze można się tak do niej zwracać, odsyłąm cię do lektury listów Juliusza do matki
  Klaudia ()

 • i jeszcze z jednego powodu adresatem może być matka Słowackiego - on nigdy nie była w szwajcarii Słowacki mówi "nie wiesz..." opisuje tamtejszy krajobraz. Maria Wodzińska była tam w "nad lemańskiej" kraine więc niepotrzebował takich opisów:) ale ogólenie to super":P
  adam (klerykomega1 {at} interia.pl)

 • Do Monika " niebo zwalić i połozyć".. ten wers akurat nie jest o miłości tylko o istocie wirtuozerii słowa i konwencji kreacjonizmu oraz możliwości panowania twórcy nad tekstem.:)
  Mała ()

 • do Moniki: adresatem może być matka ze względu na to że Słowacki był z nią bardzo zżyty, po prostu kochał ją najbardziej na świecie. Był wychowywany razem z siostrami bez ojca przez co był do tego nieco zniewieściały:) Tęsknił i tyle:)
  kuba b. ()

 • dobra praca,zachowana poprawność językowa,są użyte cytaty,ale chyba użyta została nadinterpretacja nie wiemy bowiem czy utwór został skierwany do matki bo jest bardzo uczuciowy,liryczny i osobisty,charakteryzuje go głębiokie uczucie w ówczesnym romantyżmie które mogło tyczyć się niespewłnionej miłości.Skąd informacje ze utwór skierowany jest do matki Słowackiego?
  Justyś (vanilka157 {at} wp.pl)

 • Monika: Dlatego że Słowacki nie posiadał dziewczyny z która go tak wiele łączyło, mógł to napisać tylko do osoby bliskiej.Gdy zamykał i otwierał oczy widział przez kilkanaśćie lat swoją matke której jak później możesz przeczytać w "Testament mój" dziękuje za dobre wychowanie.
  hawaj (rtsmc {at} pino.pl)

 • Moja interpretacja tego wiersza jest troszke inna.. mysle bowiem, ze adresatką nie moze byc matka, gdyz wyznania sa zbyt osobiste i intymne. Napewno chodzi tu o bardzo bliska jego sercu osobe - matka?? - "zamilkniemy na chwile..." bardziej mi sie tu kojarzy smierc tej bliskiej osoby ale oczywiscie to taka osobista interpretacja ;) - "a Ty wiecznie zagaslas..." a ten golab nie musi koniecznie oznaczac "materialnych" listow
  Anonim ()

 • Monika! każdy ma prawo do własnej interpretacji ,ale myślę , że tu chodzi o matkę. Słowacki będąc w Paryżu spotykał sie z niechęcią ludzi spowodowaną złą opinią jego ojca ("wiem jaka ci rozmowa ludzi łzę wyciska"). Myślę , że tą sytuację przywołał.
  Maciek (stocznia7 {at} o2.pl)

Tagi: