Rozłączenie - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ważną cechą jest dynamizacja obrazu. W opisie dominują słowa oznaczające ruch, czynność. Obraz, jaki rysuje się przed naszymi oczami, nie jest obrazem obiektywnym. Wyraźna jest subiektywizacja, gdyż obraz widzimy takim, jakim widzi go podmiot liryczny, patrzący przez pryzmat swoich wewnętrznych uczuć.

Wśród środków stylistycznych, które zostały użyte w utworze, na uwagę zasługuje metaforyczność opisu. Właśnie wyszukane metafory wzmacniają siłę wyrazu („niebo zwalić i położyć”, „malować myślą twe oczy”). Ponadto wyróżnić możemy epitety („łza różowa”, „biednym tułaczem”), porównania („Tyś mi widna jak gwiazda”), anafora („Wiem, o jakiej godzinie wraca bolu fala, Wiem, jaka ci rozmowa ludzi łzę wyciska”). W utworze występują także rymy (dostać - postać, perełka - światełka).

Tworzy go osiem zwrotek, z których każda ma cztery wersy. Każdy wers natomiast ma po trzynaście sylab. Pierwsze trzy strofy zawierają pięciokrotne anaforyczne powtórzenie słowa „wiem”. Następne strofy powiązane są z poprzednimi przez przeciwstawienie: „wiem”-„ale ty nie wiesz”. Słowo „gwiazda” zostało w tekście użyte kilkakrotnie. Słowo to oznacza stróża kobiety i ją samą, rozszerza zatem znaczenie całego tekstu.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Rozmowa z piramidami - geneza
2  Motywy w wierszu Słowackiego:
3  Grób Agamemnona - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Rozłączenie - analiza i interpretacja


  • A jak dla mnie choc ten wiersz wszędzie interpretują że jest do matki podmiotu lirycznego to ja wogóle się z tym nie zgadzam. Według mnie jest do ukochanej osoby którą zostawił w ojczytsym kraju bo jak można pisać do mamy "malować myślą Twe oczy " , czy też " niebo zwalić i połozyć" tak pisza ludzie zakochani ... a nie syn do matki ;/
    Monika (mariolka188 {at} tlen.pl)

  • to jedyna dogłębna analiza jaką udało mni się znaleźć, dzięki
    Gosia ()

  • DZięki kto to napisał uratował mi życie
    natalia (nacia22 {at} vp.pl)


Tagi: