Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Żem często dumał nad mogiłą ludzi,
Żem prawie nie znał rodzinnego domu,
Żem był jak pielgrzym, co się w drodze trudzi
Przy blaskach gromu,
Że nie wiem, gdzie się w mogiłę położę,
Smutno mi, Boże!
Niepewny los tułacza wzbudza w nim uczucie zazdrości wobec tych popiołów, które spoczywają w rodzinnych grobowcach na ojczystej ziemi. Wie, że modlitwa nic nie pomoże. Z takim losem trudno się pogodzić, z podobnymi myślami i uczuciami trudno żyć, dlatego podmiot liryczny jest smutny i przepełniony gorzkim buntem.

W ostatniej zwrotce podmiot liryczny wyznaje, że mimo świadomości o przemijalności ludzkiego bytu i problemów w porównaniu z niezwykłością boskiego dzieła, stale tli się w nim bunt:
Nim się przed moją nicością ukorzę,
Smutno mi, Boże!
Juliusz Słowacki skierował do Boga żałosną skargę. Stworzony przez Niego wspaniały świat budził podziw, a także napawał poetę wygnańca bezbrzeżnym smutkiem. Osobiste przeżycia i doznania były jednocześnie wyrazem niedoli polskich emigrantów, zmuszonych do opuszczenia ojczyzny i tułaczej pielgrzymki, której kresem będzie śmierć.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Co to jest hymn?
2  Motywy w wierszu Słowackiego:
3  Grób Agamemnona - analiza i interpretacjaKomentarze: Smutno mi, Boże! - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-15 17:42:15

ładnie napisane;D chociaz jak to moja wychowawczyni twierdzi nie mówimy poeta , autor tylko podmiot liryczny, "ja" liryczne gdy mówimy o wierszu:)))i mowi ze na koncu mozemyy np wspomiec ze poete utozsamiamy z podmiotem lirycznym;)


2018-12-10 21:21:58

a "powtórzenia" to sie pisze przez "ó" a nie "u" ;P :D


2018-12-09 15:41:11

Z niekłamaną przykrością zmuszony jestem do poczynienia podstawowego w swej istocie spostrzeżenia, iż w przedstawionej powyżej analizie i interpretacji utworu J. Słowackiego nie dostrzegłem kluczowego dla zrozumienia niniejszego dzieła motywu kubka. Ten anachronizm świadczy nie tylko o nieznajomości poetyki utworów Słowackiego, lecz również o głębokim niezrozumieniu wykazywanym przez autora wobec jednego z najważniejszych toposów, nie tyle nawet romantycznych, ile obecnych na przestrzeni całej historii literatury - motywu kubka. Z uwagi na niedostatek czasu ograniczę się tu jedynie do zasygnalizowania najważniejszych problemów związanych z tym archetypicznym symbolem.


2018-12-04 21:39:50

No bez kity moja pani nauczycielka od polskiego tez by nie pozwoliła pisac poeta, autor tylko podmiot liryczny"ja" a nie Juliusz Słowacki prosto z mostu :) Ale normalnie uratowaliście mi życie! Bede miała 4 z polaskiego jak napisze pięknie o tym wierszyku:) A na pewno teraz pieknie napisze:) Mam nadzieję :0


2018-12-01 22:50:07

W pierwszej zwrotce poeta opisał kontrastujący krajobraz. Mimo piękna i bogactwa, nie jest to krajobraz, który wędrowiec chciałby podziwiać, tęskni za innym, ma przeczucie, że go już nigdy nie ujrzy. A CO ZA BZDURA
Streszczenia książek
Tagi: