Testament mój - Juliusz Słowacki
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami,
Nigdy mi, kto szlachetny, nie był obojętny,
Dziś was rzucam i dalej idę w cień - z duchami -
A jak gdyby tu szczęście było - idę smętny.

Nie zostawiłem tutaj żadnego dziedzica
Ani dla mojej lutni - ani dla imienia; -
Imię moje tak przeszło jako błyskawica
I będzie jak dźwięk pusty trwać przez pokolenia.

Lecz wy, coście mnie znali, w podaniach przekażcie,
Żem dla ojczyzny sterał moje lata młode;
A póki okręt walczył - siedziałem na maszcie,
A gdy tonął - z okrętem poszedłem pod wodę...

Ale kiedyś - o smętnych losach zadumany
Mojej biednej ojczyzny - przyzna, kto szlachetny,
Że płaszcz na moim duchu był nie wyżebrany,
Lecz świetnościami dawnych moich przodków świetny.

Niech przyjaciele moi w nocy się zgromadzą
I biedne moje serce spalą w aloesie,
I tej, która mi dała to serce, oddadzą -
Tak się matkom wypłaca świat - gdy proch odniesie...

Niech przyjaciele moi siądą przy pucharze
I zapiją mój pogrzeb - oraz własną biedę;
Jeżeli będę duchem - to się im pokaże,
Jeśli mię Bóg uwolni od męki - nie przyjdę...

Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!...

Co do mnie - ja zostawiam maleńką tu drużbę
Tych, co mogli pokochać serce moje dumne;
Znać, że srogą spełniłem, twardą bożą służbę
I zgodziłem się mieć tu - niepłakaną trumnę.

Kto drugi tak bez świata oklasków się zgodzi
Iść... taką obojętność, jak ja, mieć dla świata?
Być sternikiem duchami napełnionej łodzi,
I tak cicho odlecieć - jak duch, gdy odlata?

Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna,
Co mnie żywemu na nic... tylko czoło zdobi;
Lecz po śmierci was będzie gniotła niewidzialna,
Aż was, zjadacze chleba - w aniołów przerobi.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Testament mój - analiza i interpretacja
2  Rozłączenie - analiza i interpretacja
3  Smutno mi, Boże! - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Testament mój - Juliusz Słowacki


 • Jak możecie pisać takie rzeczy? Wiersz jest cudowny! Dla tych, którym się podobał polecam jeszcze "Modlitwę Bonawentury". A dla czyjego dobra mamy i iść na tą śmierć? Dla dobra Ojczyzny- Polski!!! Czy takie słowa jak patriotyzm jeszcze coś znaczą dla dzisiejszej młodzieży?!
  Anonim (emik1999 {at} wp.pl)

 • Uwielbiam ten utwór. Tak jak u któregoś przedmówcy, tak i u mnie budzi dreszcze gdy go czytam. Znam tylko jeden inny utwór, który można porównać z "Testamentem...". Utworem tym jest "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta. Wg mnie nikt tak pięknie jak Słowacki i Herbert nie potrafił opisać śmierci, poświęcenia, patriotyzmu. Moje dwa ulubione wiersze. Choć dla mnie to coś więcej niż wiersz. To przesłanie i drogowskaz.
  Łukasz (no_war_no_usa {at} o2.pl)

 • Dla tych co nie rozumieją co to wolność, ani co to znaczy SWÓJ kraj: nie,Ojczyzna to nie jest aparat władzy, ten został nam narzucony przez najeźdźców i nigdy nie zreformawaliśmy aparatu władzy w Polsce po 1945. - to nie jest Polska. POLSKA TO TY. Kto za dobrobyt oddaje wolność, nie zasługuje ani na dobrobyt ani na wolność. Niewolnikiem i nędzarzem, miernotą niepomierną jest ten kto gardzi swoją tożsamością i nie ma rozeznania, że dobrobyt BUDUJE SIĘ PRACĄ NA SWOIM. a nie dotacjami. Dlatego jak trzeba, wolny człowiek woli zginąć, niż żyć w niewoli. MY- pochylamy karki, płacimy ZUS albo wyjeżdżamy, oświaty kaganiec już dawno zgasł, a smierci boimy się jak ostatnie tchórze - człowiek wolny śmierci się nie boi, człowiek wolny jak ma coś swojego, swój kraj, dom i spełenienie, nie odda tego, prędzej zginie. My nie jesteśmy wolni, dlatego tylu z was kompletnie nie rozumie co ten autor do was mówi. Wolność krzyżami się mierzy, są rzeczy ważniejsze niż TWOJE życie, moje życie. To nie jest wartość najważniejsza. Jak ktoś przychodzi zaszkodzić mojej rodzinie, moje życie nie ma znaczenia, biorę gnata i pruje, bo rodzina jest ważniejsza niż JA. Dokładnie taki sam schemat jest z resztą problemów. Tylko tchórze, ludzi mali, kurczowo trzymają się wartości jaką jest życie doczesne. - żeby ktoś tylko nie pisał że moher jestem, mam 25 lat i piszę do was z emigracji, całkiem jak Słowacki. Polacy, brońcie swojej wolności, bo jest wam ona gwałcona, a wy otumanieni, zapomnieliście że CHCIEĆ TO MÓC.(jak by mi ktoś zarzucał, żę sam wyjechałem, to oswiadczam, że tylko na chwile ;)
  Krzysztof (k.orchowski.08 {at} aberdeen.ac.uk)

 • Drodzy młodzi przyjaciele,przeczytajcie proszę,"Kamienie na szaniec"autor Aleksander Kamiński.Następnie zorganizujcie wycieczkę do Górek Wielkich na Śląsku Cieszyńskim,zobaczycie miejsce,gdzie bohaterowie "Kamieni..."spędzili wakacje 1939,co było dalej już wiecie.Górki Wielkie to muzeum wspaniałej pisarki Zofii Kossak Szatkowskiej i schronisko młodzieżowe KOSS.Śląsk Cieszyński to najpięknielsze miejsce na ziemi.
  Anonim ()

 • Jest to jeden z ulubionych wierszy. W tym szczególnie uwielbiam zwrotkę: Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei I przed narodem niosą oświaty kaganiec; A kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei, Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!... Gdybym nie przeczytała książki p.t. Kamienie na szaniec, nigdy bym tego cytatu nie polubiła, Kamienie to jedyna książka którą uwielbiam i nic tego nie zmieni.
  linka115 (trzcinka.karolina {at} wp.pl)

 • Słowacki nie był tchórzem przecież wyzywał wielu na pojedynki i wygrywał pisząc "następny zaliczony" .Mickiewicz z którym później popadł w konflikt przypisywał nieudolność dowódców siłom nadprzyrodzonym ,on natomiast napisał prawdę o ich nieudolności w swoich utworach
  kriss (krzysztof.dawid {at} wp.pl)

 • Krytycy literatury się znaleźli. Panowie są zwykłymi ignorantami, którzy, znając zapewne jedynie szczątkowe informacje na temat życia i twórczości naszego wieszcza, próbują silić się na krytykę. Skoro taki cieniutki jest ten wiersz, a Słowacki był tchórzem, to co niby tknęło naród, żeby wystawiać mu pomniki? Bardzo dobry twórca, bardzo dobry utwór.
  Wiktoria ()

 • a kim tys jest zeby zaklinac? czemu mam isc na smierc? czemu mam niesc oswiaty kaganiec? dla czyjego dobra? aparatu wladzy? coz za propanstwowy antyindywidualistyczny bezczelny bufon.
  pawcio (rom-jurek {at} wp.pl)

 • Ten nawiedzony wierszokleta postanowił posłużyć się najprostszym sposobem na podźwigniecie ojczyzny z okowów zaborców- pisać wiersze. Jak można być tak małodusznym i pisać o jego wielkości jeśli był zwykłym tchórzem!
  grzesiek ()


Tagi: