Życiorys Juliusza Słowackiego
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozwinął tzw. doktrynę genezyjską, wyjaniającą sens wiata za pomocą argumentów zaczerpniętych z różnych gałęzi nauki. Genezyjski mesjanizm Słowacki tłumaczył klęski i cierpienia Polski jako szczególny rodzaj dowiadczenia skłaniającego naród do wielkiego wysiłku duchowego na drodze ku samodoskonaleniu.

Słowacki był wielkim nowatorem i znakomitym artystą słowa. Niezupełnie rozumiany przez współczesnych, stawał się nieraz celem ostrych ataków. Także m.in.: Pisma pomiertne (tom 1-2, 1866-1867), Dzieła (tom 1-10, 1909), Dzieła wszystkie (tom 1-17, 1952-1976), Dzieła (tom 1-14, 1959), Korespondencja (tom 1-2, 1962-1963).

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Beniowski - omówienie
2  kalendarium twórczości
3  Jakie tematy porusza Słowacki w swoim wierszu?Komentarze
artykuł / utwór: Życiorys Juliusza Słowackiego


 • To co że mało informacji? Ważne że są, bo gdyby było ich dużo nikomu by się nie chciało tego czytać. Moim zdaniem jest dobrze chociaż rzeczywiście mam więcej potrzebnych informacji z innych stron ;p
  Majka ()

 • Jaki bezsens.. Chyba wiadomo, że najpierw człowiek się rodzi, a potem umiera, więc po co to umieszczać. Poprzez myślnik przedstawione są lata w których żył.
  Gosia ()

 • taka mala dygresja, cytuje: "Życiorys Juliusza Słowackiego - basia (babsi14 {at} tlen.pl) papisia -pewnie blondynka... pierwszy wers,dwie daty w nawiasie,data urodzenia i data kiedy zmarł....aha i jeszcze coś :on się nie urodziła,on sie urodził" a jak blondynka to co? ze glupia? dlaczego ludzie sa tak beznadziejni i posluguja sie idiotycznymi stereotypami... a co do zyciorysu moze byc.
  milena (milenkag2 {at} poczta.onet.pl)

 • Życiorys nie musi być pisany przez samego siebie, jeżeli informacje w nim umieszczone są precyzyjne i prawdziwe. Taki życiorys napisany przez samego siebie to autobiografia.
  KitKat ()

 • Ludzie kurde jak cos nie pasuje to wara! nikt wam nie kaze z tego korzystac. ktos sie narobił i gratuluje stronka baardzo fajna notka o Słowackim tez:D ( nie denerwowac z głupimi komentarzami jak umiecie zrobcie lepiej)
  Iza ()

 • to nie jest życiory tylko biografia, bo życiorys to opis zycia napisany przez samego siebie, a tego chyba Słowacki nie pisał? mało istotynych informajci
  Ania (brak)

 • papisia -pewnie blondynka... pierwszy wers,dwie daty w nawiasie,data urodzenia i data kiedy zmarł....aha i jeszcze coś :on się nie urodziła,on sie urodził
  basia (babsi14 {at} tlen.pl)

 • Więc tak notki są bardzo fajne lecz,nie wiem w końcu w którym on się urodziła w którym zmarł ;) Mogła/łeś byś dać jakiź znak...ale spox NarQaa...pozdro for all
  Papisiaa (patka384 {at} wp.pl)

 • Bardzo interesująca stronka. Pomogła mi ona w m.in zrobieniu zadania z j.polskiego :-) I w ogóle jest tu wiele interesujących informacji o Juliuszu S. Pozdrawiam czytających :-)
  Agata (glunia94 {at} vp.pl)

Tagi: