Smutno mi, Boże! - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Żem często dumał nad mogiłą ludzi,
Żem prawie nie znał rodzinnego domu,
Żem był jak pielgrzym, co się w drodze trudzi
Przy blaskach gromu,
Że nie wiem, gdzie się w mogiłę położę,
Smutno mi, Boże!
Niepewny los tułacza wzbudza w nim uczucie zazdrości wobec tych popiołów, które spoczywają w rodzinnych grobowcach na ojczystej ziemi. Wie, że modlitwa nic nie pomoże. Z takim losem trudno się pogodzić, z podobnymi myślami i uczuciami trudno żyć, dlatego podmiot liryczny jest smutny i przepełniony gorzkim buntem.

W ostatniej zwrotce podmiot liryczny wyznaje, że mimo świadomości o przemijalności ludzkiego bytu i problemów w porównaniu z niezwykłością boskiego dzieła, stale tli się w nim bunt:
Nim się przed moją nicością ukorzę,
Smutno mi, Boże!
Juliusz Słowacki skierował do Boga żałosną skargę. Stworzony przez Niego wspaniały świat budził podziw, a także napawał poetę wygnańca bezbrzeżnym smutkiem. Osobiste przeżycia i doznania były jednocześnie wyrazem niedoli polskich emigrantów, zmuszonych do opuszczenia ojczyzny i tułaczej pielgrzymki, której kresem będzie śmierć.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Co to jest hymn?
2  Beniowski - omówienie
3  Życiorys Juliusza SłowackiegoKomentarze
artykuł / utwór: Smutno mi, Boże! - analiza i interpretacja


 • jesli wczesniej napisze sie ze poeta utożsamia sie z podmiotem lirycznym to jasne ze moze w dalszych etapach pracy pisac "słowacki" "autor" czy "poeta"
  kika ()

 • niebezpiecznie jest pisać że podmiotem lirycznym jest autor.radzę tego nie robić!!tak mi zawsze powtarzała polonostka.ogólnie w miarę dobra interpretacja:)
  Kasia ()

 • Z niekłamaną przykrością zmuszony jestem do poczynienia podstawowego w swej istocie spostrzeżenia, iż w przedstawionej powyżej analizie i interpretacji utworu J. Słowackiego nie dostrzegłem kluczowego dla zrozumienia niniejszego dzieła motywu kubka. Ten anachronizm świadczy nie tylko o nieznajomości poetyki utworów Słowackiego, lecz również o głębokim niezrozumieniu wykazywanym przez autora wobec jednego z najważniejszych toposów, nie tyle nawet romantycznych, ile obecnych na przestrzeni całej historii literatury - motywu kubka. Z uwagi na niedostatek czasu ograniczę się tu jedynie do zasygnalizowania najważniejszych problemów związanych z tym archetypicznym symbolem.
  Zbigniew Markiewicz (asmy2 {at} gazeta.pl)

 • Bunt jest widoczny doskonale w tym utworze...ponieważ topos jest odwrócony. Słowacki pokazuje jaki Bóg stworzył wspaniały świat a jednocześnie nadal mówi,że jest mu smutno. Nie tyle co to forma buntu, jak żalu do Boga o to, że jego życie potoczyło się tak a nie inaczej. A no i odnośnie wątpliwości co do użycia "autor" itd. Nie możemy powiedzieć:autor, Słowacki, poeta. Możemy:pomiot liryczny, podmiot mówiący, opowiadacz.
  mania ()

 • Interpretacja jest dobra :) Choć słyszałam lepszą. Poza tym nie ma nigdzie mowy o buncie - podmiot liryczny pogrążony jest w smutku i nostalgii, nie wyraża żadnego buntu.
  gabis (:))

 • niestety nie można używać tych słów zamiennie. to są podstawy- te słowa bardzo się różnią. można utożsamiać podmiot liryczny ze Słowackim ale nie można mówić że jest to jedna i ta sama osoba. to sa niestety podstawy o których musi każdy wiedzieć ...
  seba ()

 • jak dla mnie to jest zbyt powierzchowne...nie wydobyto tej głębi, która jest w wierszu... ale nie jest źle...chociaż moja odpowiedź na lekcji była lepsza...
  goya (natalia373 {at} buziaczek.pl)

 • noo moze byc... fajnie fajnie napisane... Tylko własnie nie autor tylko podmiot liryczny;) popieram tu zdanie innych;) Ale ogolnie dobrze pod wzgledem stylistycznym
  Madzia ()

 • Nie można używać słów 'poeta' i 'Słowacki' zamiennie z 'podmiot liryczny'? Pierwsze słyszę. Zobaczcie zresztą jak to brzmi, gdy wszędzie powtarza się podmiot podmiot podmiot... Poza tym mam pewne zastrzeżenie: gdzie autor widzi 'gorzki bunt'? "Hymn" jest przepełniony melancholią, nostalgią, bólem, cierpieniem, tęsknotą, ale też - pogodzeniem się z tym wszystkim, nie wiem więc, gdzie tu się poeta buntuje.
  narkoza ()

 • poprawka,mogli napisać,że poeta mówi w wierszu,gdyż wcześniej napisali,że podmiotem lirycznym jest sam Słowacki, który będąć na wygnaniu pisał wiersz w Aleksandrii.
  yammie ()

 • hmm no ja bralam analize tego wieersza i jeszcze analize "moja piosnka(II) zobaczymy jak to bedzie mialam napisac charakterystyjke porownwacza mam nadzieje ze bedzie dobrze bo wsio stad wizielam ;)
  schnaps ()

 • Doskonałe opracowanie mimo kilku błedów jezykowych np. nie poeta tylko podmiot liryczny a poza tym kilka ort ale i tak daje =5 bo jest godne tej oceny:)
  Kasia 17 ()

 • To cudowne ze ktoś nam pomago Co ja bym sama zrobiła Przynajmniej wiem jak sie do tego zabrac :-)
  Justyna ()

 • Dzieki bardzo mi pomogliscie tak szukalam i szukalam az wrescie wasza stronka dzieki;)
  Patka ()

 • Co ja bym zrobiła bez tej pomocy naukowej....:)
  Marta ()


Tagi: