Grób Agamemnona - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tak surowo oceniając postawę Polaków w powstaniu listopadowym, w dalszej części wiersza Słowacki stara się odnaleźć przyczyny upadku niepodległości. Tkwią one w wadach szlachty, która została nazwana "czerepem rubasznym". Szlachta nie pozwoliła dojść do głosu masom ludowym, to znaczy więziła "duszę anielską narodu".
O! Polsko! póki ty duszę anielską
Będziesz więziła w czerepie rubasznym,
Poty kat będzie rąbał twoje cielsko,
Poty nie będzie twój miecz zemsty strasznym,
Poty mieć będziesz hyjenę na sobie,
I grób - i oczy otworzone w grobie.

Zrzuć do ostatka te płachty ohydne,
Tę - Dejaniry palącą koszulę:
A wstań jak wielkie posągi bezwstydne,
Naga - w styksowym wykąpana mule,
Nowa - nagością żelazną bezczelna -
Nie zawstydzona niczém - nieśmiertelna.
Oddziaływanie szlachty na naród porównane zostało do zabójczego działania koszuli Dejaniry, która spowodowała śmierć Heraklesa w straszliwych męczarniach. Słowacki wytyka też polskiej szlachcie skłonność do wystawnego, pełnego przepychu życia i do naśladowania obcych wzorów:c] "Polsko! lecz ciebie błyskotkami łudzą
Pawiem narodów byłaś i papugą,
A teraz jesteś służebnicą cudzą". W wierszu zawarta została również wizja nowej, wolnej Polski - narodu zjednoczonego, spójnego wewnętrznie, a tak potężnego, że "ludy przelęknie". Nie szczędząc słów oskarżenia pod adresem rodaków poeta wyznaje ze wstydem, że sam również nie wziął udziału w powstaniu. Identyfikuje się więc z narodem, oskarżając siebie, ma prawo oskarżać cały naród:
"Mówię - bom smutny - i sam pełen winy"
Kształt artystyczny utworu

„Grób Agamemnona” składa się z 21 zwrotek. Każda z nich jest sześciowersowa (sekstyna). W utworze występują wykrzyknienia (Jak mi smutno!), epitety (laur różowy), pytania retoryczne (cóż bym powiedział?), metafory (Ręka przekleństw wyciągnięta nade mną-zwinie się w łęk jak gadzina), porównania (cichy jestem jak wy). Odnajdujemy również rymy, np. ręku - jęku, przedział - powiedział. Poeta odwołał się do tradycji antycznej i dzięki temu widoczna jest silna wymowa patriotyczna w utworze.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Smutno mi, Boże! - analiza i interpretacja
2  Rozmowa z piramidami analiza i interpretacja
3  Beniowski - omówienieKomentarze
artykuł / utwór: Grób Agamemnona - analiza i interpretacja


 • Zgadzam sie z poprzednimi wypowiedziami. Stronka jest naprawdę interesująca i zawiera wszystie niezbędne informacje potrzebne do matury. Bardzo mi pomaga w przygotowaniu sie do niej . Dzięki ;)
  Sylwia ()

 • stronka jest the best:)
  aga ()

 • ta stronka jest the best!!!ja od 3 miesiecy siedze w romantyzmnie i gdyby nie ta stronka to zapewne bym zginal. Mickiewicz i Slowacki opracowani swietnie!!!
  Daniel ()

 • bardzo fajna stronka!! dzięki niej udało mi się napisać notkę i pracę domową! oby więcej takich stron!!!
  licealistka ()

 • Jest to naprawe świetna srtonka. Uczy się z niej lepiej niż z podręczników. Polecam tym którym nie chce się zaglądaćdo podręczników! Pozdrowienia
  Monika ()

 • Naprawde Dobra Pracaa teraz już zrozumiałem utwór:)) PozDrawiAm
  Kuba ()

 • Super stronka! Zawsze z niej korzystam i nie narzekam:)
  ivona1410 (iwonastefaniuk {at} o2.pl)


Tagi: